हामीसँग जोडिनुहोस

मुख्यमन्त्रीका सल्लाहकारद्धारा ‘चाँगुनारायण सिटी, एभोकाडो सिटी’ अभियान शुरु

3 मिनेट
-रमेश गिरी
भक्तपुर, ३१ असार : बागमती प्रदेश सरकारको मूख्यमन्त्रीका प्रमुख राजनीतिक सल्लाहकार एवं अर्थविद् डिपी ढकालले भक्तपुरको चाँगुनारायण नगरपालिकालाई तीन वर्षभित्र एभोकाडो सिटी बनाउने अभियान आज सुरु गर्नु भएको छ । चाँगुनारायण नगरपालिकाको सभाहलमा चाँगुनारायण सिटी, एभोकाडो सिटी अभियानले आज आयोजना गरेको अभियान शुभारम्भ कार्यक्रममा अभियानका परिकल्पनाकारसमेत रहनु भएका ढकालले अभियानको शुभारम्भ गर्नु भएको हो ।
अभियानको शुभारम्भ गर्दै उहाँले नागरिक तहबाट आगामी तीन बर्ष भित्र चागुनारायणका १७ हजार ६ सय ८३ घरधुरीमा २ वटा एभोकाडोको बिरुवा रापेर  एभोकाडो सिटी बनाउने यो अभियान सफल पार्न चाँगुनारायणवासीलाई आव्हान समेत गर्नुभयो । चाँगुनारायण नगरपालिका पर्यटकीय गन्तव्य र विश्व सम्पदा सूचीँमा रहेको मन्दिरबाटै आफ्नो पहिचान बनाउन सफल भएको भन्दै उहाँले यो पहिचानमा अर्को एउटा पहिचान थप्दै चाँगुनारायणलाई एभोकाडो सिटी बनाउने अभियान सुरु गरेको बताउनु भयो ।
मूख्यमन्त्रीका प्रमुख राजनीतिक सल्लाहकार एवं अर्थविद् ढकालले भन्नुभयो, “धेरै भुभाग खाली रहेको यस नगर क्षेत्रका बासिन्दाको सहज रुपमा आयस्तर कसरी बढाउने भनेर म चिन्तन गरिरहन्थे, त्यहीँ चिन्तनबाट यो परिकल्पना आएको हो, तीन वर्षभित्र सबैको घरमा दुई वटा एभोकाडोको बिरुवा रोपेर तीन वर्षमा फल दिन थालेपछि एउटा घरमा कम्तीमा १० २० हजारदेखि ५० हजारसम्म आम्दानी बढ्छ ।”
यहाँको जनताको सहज रुपमा जीवनस्तर उकास्न, हरियाली र पर्यावरण बचाउन र आर्थिक बिकासंगै बिकासको नयाँ मोडालिटी ल्याउन यसले सहयोग पुग्नृ उहाँकाृ भनाई थियो ।
अभियानले चाँगुनारायण नगरभित्र प्रत्येक घरपरिवारलाई एभोकाडो फलको बिरुवा लगाउन प्रेरित गर्ने र प्रति घर २ वटा बिरुवा समेत निःशुल्क प्रदान गर्ने बतउदै उहाँले तीन वर्षे यो अभियानले एभोकाडोको नाममा पनि यसको पहिचान थपिने बताउनु भयो ।
नेकपा(माओवादी केन्द्र)का केन्द्रीय सदस्य समेत रहनु भएका नेता ढकालले यो अभियान कुनै एक राजनीतिक पार्टीको मात्र अभियान नभई जनस्तरको अभियान भएको बताउनुभयो ।
कार्यक्रममा नेकपा माओवादी केन्द्रका कन्द्रीय सदस्य दीलिप प्रजापति, नेपाली काँग्रेसका नेता एवं वागमति प्रदेशसभा सदस्य सुरेश श्रेष्ठ, माओवादी केन्द्रकी नेतृ एवं वाग्मति प्रदेशसभा सदस्य भवनेश्वरी श्रेष्ठ, राष्ट्रका लागि दुई घण्टे अभियानका अध्यक्ष मधु ढुङ्गेल, अभियानका उपाध्यक्ष नरेश रञ्जितलगायतले एभोकाडो अभियान अन्य पालिका र देशैभरका लागि नमूना, एवं प्रभावकारी हुने बताउदै अभियान सफल पार्न सबैमा आव्हान गर्नुभयो ।
अभियानका संयोजक नरेश खड्काले यस अभियानलाई तीन वर्षसम्ममा सम्पन्न गर्ने लक्ष्य लिएको बताउदै आजबाट निःशुल्क एभोकाडोको बितरण समेत थालिएको बताउनुभयो । नेपालमा विगतमा सौखका रुपमा राप्ने गरिएको एभोकाडो एक मीठो र महँगो घिउफल हो । केही वर्ष यता यसलाई व्यवसायिक रुपले खेत गर्नेक्रम बढ्दो छ  ।
प्रशस्त भिटामिन, प्रोटिन पदार्थ पाइने एभोकाडोको माग नेपालमा बढ्दै गएको छ भने विदेश समेत निर्यात गर्न सकिने फल हो । एभोकाडोको एउटा बोटले तीन वर्षदेखि फल दिन थाल्ने र यसले तीन क्विन्टलसम्म फल दिने र वार्षिक पचास हजारसम्म आम्दानी हुने बिज्ञहरु बताउछन् ।

ट्रेण्डिङ

     अमृता अर्याल अस्मिता तामाङ
     रवि खड्का
     ©2023 Design and Developed By: Jamin Rai
     सम्पर्क
     ठेगाना सूर्यबिनायक–८, जगाती भक्तपुर, नेपाल
     यस वेवसाइटमा प्रकाशित कुनै पनि सामग्रीहरू पुनःप्रकाशन वा प्रसारण गर्नुअघि अनुमति लिनुहुन अनुरोध छ ।