हामीसँग जोडिनुहोस

चाँगुनारायण नगरपालिकाद्वारा हजार महिलालाई सिपमूलक तालिम

2 मिनेट

समाचार प्रकाशन मिति : २०७६ असार २८, शनिबार

चाँगुनारायण नगरपालिकाद्धारा सञ्चालित मन्टेश्वरी तालिमका सहभागिहरु

भक्तपुर । चाँगुनारायण नगरपालिकाले महिला तथा दलित लक्षित कार्यक्रम अन्र्तगत एक हजार महिलालाई विभिन्न सिपमूलक तालिम प्रदान गरेको छ । नगरपालिकाले नगर र वडा स्तरिय गरि दुई चरणमा महिलालाई मन्टेश्वरी तालिम, मोटर तथा स्कुटर ड्राइभिङ्ग तालिम, व्युटिसियन तालिम, क्रिष्टलको माला, पोते र चुरा बनाउने तालिम, कुशनको सामान बनाउने तालिम र साबुनको झोल बनाउने तालिम प्रदान गरेको नगरपालिकाका उपप्रमुख बिना बास्तोलाले जानकारी दिनुभयो ।
लक्षित कार्यक्रम अन्र्तगत नगरपालिका मार्फत ६४ जनाले मन्टेश्वरी तालिम, १ सय ६ जनाले मोटर तथा स्कुटर तालिम र १ सय ३ जनाले व्युटिसियन तालिम लिएको उहाँले बताउनुभयो । नगरपालिकाले महिलाका लागि ४५ दिनको मन्टेश्वरी, १ महिनाको मोटर ड्राइभिङ्ग तालिम र ३ महिनाको व्युटिसियन तालिम प्रदान गरेको जनाएको छ ।
त्यसैगरि नगरपालिकाले ९ वटै वडाका लागि दलित र महिला लक्षित कार्यक्रमका लागि ८०—८० हजार रुपैयाँ बिनियोजन गरेको थियो । सो बजेटबाट वडा स्तरमा कुशनको सामग्री बनाउने तालिम, काष्ठकलाका सामान बनाउने तालिम, झोल सावुन बनाउने तालिम, व्युटिसियन तालिम प्रदान गरिएको उपप्रमुख बास्तोलाले जानकारी दिनुभयो । लक्षित कार्यक्रम अन्र्तगत महिलाको कार्यक्रममा वडा स्तरमा ३ सय ५० जनाले र दलित लक्षित कार्यक्रममा ३ सय ७५ जनाले तालिम प्राप्त गरेको उहाँले बताउनुभयो । महिला लक्षित कार्यक्रमका लागि ४० लाख र दलित लक्षित कार्यक्रमका लागि २० लाख गरि ६० लाख बजेट विनियोजन गरेको नगरपालिकाले जनाएको छ ।
वडास्तरिय तालिम ७ वटा वडाले सम्पन्न गरेका छन् भने चानपा ६ र ७ नं. वडाले तालिम सञ्चालन गर्न बाँकि रहेको छ ।
तालिमको समापन कार्यक्रममा चाँगुनारायण नगरपालिकाका प्रमुख सोम प्रसाद मिश्रले महिलाहरुले तालिम लिएर आफै स्वरोजगार तथा रोजगार बन्न सकुन् भन्ने उद्देश्यले सिपमूलक तालिमहरु सञ्चालन गरिएको बताउनुभयो । उहाँले एक पटक तालिममा सहभागि भईसकेको व्यक्ति पुनः अर्को कुनै तालिम लिने र दोहो¥याउने कार्य गर्न नपाउने नीति नगरपालिकाले अख्तियार गरेको जानकारी दिनुभयो । प्रमुख मिश्रले तालिम लिने व्यक्तिहरुको अभिलेखिकरण गर्ने कार्य पनि नगरपालिकाले गरिरहेको र आगामी दिनमा तालिम प्राप्त जनशक्तिको सहि उपयोग गर्नेगरि नगरपालिकाले योजना बनाइरहेको पनि उल्लेख गर्नुभयो ।

ट्रेण्डिङ

     अमृता अर्याल अस्मिता तामाङ
     रवि खड्का
     ©2023 Design and Developed By: Jamin Rai
     सम्पर्क
     ठेगाना सूर्यबिनायक–८, जगाती भक्तपुर, नेपाल
     यस वेवसाइटमा प्रकाशित कुनै पनि सामग्रीहरू पुनःप्रकाशन वा प्रसारण गर्नुअघि अनुमति लिनुहुन अनुरोध छ ।